Numer katalogowy : GM-R2011-A-4L-A12EU
EAN: 0764460249378
Producent: Robustel
Kod produktu: A007000704
Robustel LTE Router R2011-A-4L-A12EU
EAN: 0764460249378
Producent: Robustel
Kod produktu: A007000704
Na magazynie < 10 szt.
i
Szczegółowy opis
Industrial 4G LTE Router Robustel R2011 without Accessories
Applications of the Robustel R2011 Router
Flexible Network Connectivity without Compromise
Continuous Operation with Dual SIM Redundancy
Rugged Design for Demanding Environments
The R2011 LTE router is built to withstand even the harshest industrial conditions. Its metal chassis with IP30 protection and a wide operating temperature range from −35 °C to +75 °C allows safe installation in control cabinets, outdoor kiosks, or vehicles. The router supports a wide power input range (9 to 36 V DC) and offers flexible mounting options such as wall mounting or DIN rail installation.
Advanced Security and RobustOS Management
Product Video
Key Features:
  • Dual SIM redundancy for uninterrupted 2G/3G/4G mobile connectivity
  • Link Manager supports failover for mobile WAN, Ethernet WAN, WLAN WAN, and ICMP detection
  • WAN: Static IP / DHCP client
  • RobustOS + SDK + applications
  • IPsec / OpenVPN / GRE / WireGuard VPN functions
  • Management and maintenance via Web / RCMS cloud platform
  • Automatic reboot via SMS or scheduler
  • Ethernet interfaces: 5 × LAN or 1 × WAN + 4 × LAN
  • Input voltage: 9 to 36 V DC
  • Dimensions: 127 × 82 × 30 mm
  • Rugged enclosure, wall mounting or DIN rail installation
Package Contents
  • 1 × Robustel R2011-A-4L Router
An Ethernet cable and power supply are not included.
SECTRON recommends the following accessories:
AM-RT-FPOWR - Power supply 12V / 1A, L=1.4m, w/o connector, open end